Langrennseliten i gang med skisesongen

Vintersport på TV

Snart kommer vinteren, den kalde, fine tida. Og med det kommer selvfølgelig vintersport på TV. TV-rettighetene for vintersport har blitt et uoversiktlig kaos uten like, men vi skal prøve å guide deg gjennom det viktigste du trenger å vite for å få med deg alt fra vintersportens vugge med sesongens sendeskjema for vintersport.

TV-rettigheter for vintersport 2022/23

Fjoråret var den første vinteren med ny TV-rigg for vintersporten. Langrenn, hopp, kombinert, alpint, freeski og snowboard fikk et nytt hjem på TV3 og Viaplay. Vi ble kjent med nye eksperter og måtte bli vant til en helt ny TV-kanal når sportshelgen skulle settes i gang på TV.

Viaplay Group har rettighetene til vintersport til 2028, så dette er slik TV-riggen blir i noen år fremover. Allikevel er det gjort noen endringer foran kommende sesong. Her er noen huskeregler for å håndtere vinterens høyst nødvendige kanalslalåm hvis du ønsker å følge all vintersport live.

De viktigste kanalene du bør ha for vintersport i år

  • Langrenn: Viaplay, NRK og TV 2
  • Hopp: Viaplay, NRK og TV 2
  • Kombinert: Viaplay, NRK og TV 2
  • Skiskyting: NRK og TV 2
  • Alpint: Viaplay, TV 2
  • Snowboard og Freeski: Viaplay
  • Ski Classics: NRK

Her er vintersportsprogrammet - helg for helg

25. til 27. november: Verdenscupåpning i Ruka, Finland

DatoTidProgramStedKanal

Langrenn, prolog, menn og kvinner

Ruka, Finland

TV3

Kombinert, hopp, menn

Ruka, Finland

TV3

Langrenn, sprint finaler, menn og kvinner

Ruka, Finland

TV3

Kombinert, langrenn, menn

Ruka, Finland

TV3

Hopp, kvalifisering, menn

Ruka, Finland

V sport

Utfor, menn

Lake Louise, Canada

TV3

Hopp, konkurranse, menn

Ruka, Finland

TV3

Langrenn, 10 km, kvinner

Ruka, Finland

TV3

Kombinert, hopp, menn

Ruka, Finland

TV3

Langrenn, 10 km, menn

Ruka, Finland

TV3

Kombinert, langrenn, menn

Ruka, Finland

TV3

Storslalåm, 1. omgang, kvinner

Killington, USA

V sport

Storslalåm, 2. omgang, kvinner

Killington, USA

TV3

Alpint, super-G, menn

Lake Louise, Canada

V sport

Hopp, kvalifisering, menn

Ruka, Finland

V sport

Hopp, konkurranse, menn

Ruka, Finland

TV3

Kombinert, langrenn, menn

Ruka, Finland

TV3

Langrenn, 20 km fellesstart, kvinner

Ruka, Finland

TV3

Langrenn, 20 km fellesstart, menn

Ruka, Finland

TV3

Kombinert, hopp, menn

Ruka, Finland

TV3

Storslalåm, 1. omgang, kvinner

Killington, USA

V sport

Storslalåm, 2. omgang, kvinner

Killington, USA

TV3

Utfor, menn

Lake Louise, Canada

TV3

Uke 48: 29. november til 4. desember

DatoTidProgramStedKanal

Skiskyting, 20 km, menn

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Skiskyting, 15 km, kvinner

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Skiskyting, stafett, menn

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Skiskyting, stafett, kvinner

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Kombinert, hopp, kvinner

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Langrenn, 10 km, menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Langrenn, 10 km, menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Kombinert, langrenn, kvinner

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Freeski, kulekjøring, menn og kvinner

Ruka, Finland

V sport

Hopp, kvalifisering, kvinner

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Super-G, menn

Beaver Creek, USA

TV3

Utfor, kvinner

Lake Louise, Canada

V sport

Snowboard, Big Air

Beijing, Kina

V sport

Kombinert, hopp, menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Langrenn, sprint prolog, kvinner og menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Skiskyting, sprint, menn

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Langrenn, sprint finaler, kvinner og menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Freeski, Big Air

Beijing, Kina

V sport

Snowboard, parallellstorslalåm, kvinner og menn

Livignio, Italia

V sport

Skiskyting, sprint, kvinner

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Kombinert, langrenn, kvinner

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Kombinert, langrenn, menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Freestyle, kulekjøring, kvinner og menn

Ruka, Finland

V sport

Hopp, konkurranse, kvinner

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Utfor, menn

Beaver Creek, USA

TV3

Utfor, kvinner

Lake Louise, Canada

TV3

Kombinert, hopp, menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Langrenn, skiathlon 20 km, kvinner

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Skiskyting, jaktstart, menn

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Langrenn, skiathlon 20 km, menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Snowboard, parallellslalåm, kvinner og menn

Livignio, Italia

V sport

Skiskyting, jaktstart, kvinner

Kontiolahti, Finland

TV 2 Direkte

Kombinert, langrenn, menn

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Freeski, aerials, menn og kvinner

Ruka, Finland

V sport

Hopp, konkurranse, kvinner

Lillehammer, Norge

TV 2 Direkte

Utfor, menn

Beaver Creek, USA

TV3

Super-G, kvinner

Lake Louise, Canada

V sport

Uke 49: 8. til 9. desember

DatoTidProgramStedKanal

Skiskyting, sprint, kvinner

Hochfilzen, Østerrike

NRK TV

Langrenn, sprint prolog, kvinner og menn

Beitostølen, Norge

NRK TV

Hopp, kvalifisering, menn

Titisee Neustadt, Tyskland

V sport

Hopp, konkurranse, menn

Titisee Neustadt, Tyskland

V sport

Langrenn, sprint finaler, kvinner og menn

Beitostølen, Norge

NRK TV

Skiskyting, sprint, menn

Hochfilzen, Østerrike

NRK TV

Skøyter, 1500 meter, menn

Calgary, Canada

TV3+

Skøyter, 500 meter, kvinner

Calgary, Canada

TV3+

Skøyter, 3000 meter, kvinner

Calgary, Canada

TV3+

Skøyter, lagsprint, menn

Calgary, Canada

TV3+

Ski Classics, langløp langrenn, 15 km, lagtempo

Bad Gastein, Østerrike

NRK TV

Storslalåm, 1. omgang, menn

Val d'Isère, Frankrike

TV3

Storslalåm, 1. omgang, kvinner

Sestriere, Italia

TV3

Langrenn, 10 km, kvinner

Beitostølen, Norge

NRK TV

Skiskyting, jaktstart, kvinner

Hochflizen, Østerrike

NRK TV

Langrenn, 10 km, menn

Beitostølen, Norge

NRK TV

Hopp, mikskonkurranse

Titisee Neustadt, Tyskland

TV3

Storslalåm, 2. omgang, menn

Val d'Isère, Frankrike

V sport

Skiskyting, stafett, menn

Hochflizen, Østerrike

NRK TV

Storslalåm, 2. omgang, kvinner

Sestriere, Italia

V sport

Skøyter

Calgary, Canada

TV3+

Ski Classics, langløp langrenn, prolog kvinner

Bad Gastein, Østerrike

NRK TV

Slalåm, 1. omgang, menn

Val d'Isère, Frankrike

V sport

Slalåm, 1. omgang, kvinner

Sestriere, Italia

V sport

Ski Classics, langløp langrenn, prolog menn

Bad Gastein, Østerrike

NRK TV

Skiskyting, stafett, kvinner

Hochflizen, Østerrike

NRK TV

Hopp, konkurranse, kvinner

Titisee Neustadt, Tyskland

V sport

Slalåm, 2. omgang, menn

Val d'Isère, Frankrike

V sport

Langrenn, miksstafett, kvinner og menn

Beitostølen, Norge

NRK TV

Slalåm, 2. omgang, kvinner

Sestriere, Italia

V sport

Hopp, kvalifisering, menn

Titisee Neustadt, Tyskland

V sport

Skiskyting, jaktstart, menn

Hochflizen, Østerrike

NRK TV

Hopp, konkurranse, menn

Titisee Neustadt, Tyskland

V sport

Uke 50: 15. til 18. desember

DatoTidProgramStedKanal

Skiskyting, sprint, menn

Annecy-Le Grand Bornand, Frankrike

TV 2 Direkte

Kombinert, hopp, kvinner

Ramsau, Østerrike

TV 2 Direkte

Utfor, kvinner

St. Moritz, Sveits

TV 2 Direkte

Super-G, menn

V sport

Kombinert, langrenn, kvinner

Ramsau, Østerrike

TV 2 Direkte

Kombinert, langrenn, menn

Ramsau, Østerrike

TV 2 Direkte

Skiskyting, sprint, kvinner

Le Grand-Bornand, Frankrike

TV 2 Direkte

Hopp, kvalifisering, menn

Engelberg, Sveits

TV 2 Direkte

Ski Classics, langløp langrenn, 40 km

La Venosta, Italia

NRK TV

Kombinert, hopp, kvinner

Ramsau, Østerrike

TV 2 Direkte

Kombinert, hopp, menn

Ramsau, Østerrike

TV 2 Direkte

Utfor, kvinner

St. Moritz, Sveits

TV3

Langrenn, sprint prolog, kvinner og menn

Davos, Sveits

V sport

Utfor, menn

Val Gardena, Italia

V sport

Skiskyting, jaktstart, menn

Le Grand-Bornand, Frankrike

TV 2 Direkte

Langrenn, sprint finaler, kvinner og menn

Davos, Sveits

TV3

Kombinert, langrenn, kvinner

Ramsau, Østerrike

TV 2 Direkte

Skiskyting, jaktstart, kvinner

Le Grand-Bornand, Frankrike

TV 2 Direkte

Kombinert, langrenn, menn

Ramsau, Østerrike

TV 2 Direkte

Hopp, konkurranse, menn

Engelberg, Sveits

TV3

Langrenn, 20 km, kvinner

Davos, Sveits

TV3

Langrenn, 20 km, menn

Davos, Sveits

TV3

Storslalåm, 1. omgang, menn

Alta Badia, Italia

V sport

Super-G, kvinner

St. Moritz, Sveits

V sport

Skiskyting, fellesstart, menn

Le Grand-Bornand, Frankrike

TV 2 Direkte

Hopp, konkurranse, menn

Engelberg, Sveits

TV3

Storslalåm, 2. omgang, menn

Alta Badina, Italia

V sport

Skiskyting, fellesstart, kvinner

Le Grand-Bornand, Frankrike

TV 2 Direkte

Uke 51: 19. til 22. desember

DatoTidProgramStedKanal

Storslalåm, 1. omgang, menn

Alta Badina, Italia

V sport

Storslalåm, 2. omgang, menn

Alta Badina, Italia

V sport

Storslalåm, 1. omgang, menn

Madonna, Italia

V sport

Storslalåm, 2. omgang, menn

Madonna, Italia

V sport

Uke 52-1: 28. desember - 4. januar

DatoTidGrenStedKanal

Storslalåm, 1. omgang, kvinner

Semmering, Østerrike

TV 2 Direkte

Utfor, menn

Bormio, Italia

TV3

Storslalåm, 2. omgang, kvinner

Semmering, Østerrike

TV 2 Direkte

Hoppuka: Kvinner, konkurranse, Villach

Villach, Østerrike

TV 2 Direkte

Hoppuka: Menn, Kvalifisering, Oberstdorf

Oberstdorf, Tyskland

TV3

Super-G, menn

Bormio, Italia

TV3

Hoppuka: Kvinner, konkurranse, Villach

Villach, Østerrike

TV 2 Direkte

Slalåm, 1. omgang, kvinner

Semmering, Østerrike

TV 2 Direkte

Hoppuka: Menn, Konkurranse, Oberstdorf

Oberstdorf, Tyskland

TV3

Slalåm, 2. omgang, kvinner

Semmering, Østerrike

TV 2 Direkte

Tour de Ski: Sprint, prolog, kvinner og menn

Val Müstair, Sveits

TV3

Hoppuka: Kvalifisering, Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen, Tyskland

V sport

Hoppuka: Kvinner, konkurranse, Ljubno

Ljubno, Slovenia

TV3

Tour de Ski: Sprint, finaler, kvinner og menn

Val Müstair, Sveits

TV3

Hopp, konkurranse, kvinner

Ljubno, Slovenia

TV3

Tour de Ski: 10 km, kvinner

Val Müstair, Sveits

TV3

Tour de Ski: 10 km, menn

Val Müstair, Sveits

TV3

Hoppuka: Konkurranse, Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen, Tyskland

TV3

Hoppuka: Kvinner, konkurranse, Ljubno

Ljubno, Slovenia

TV3

Tour de Ski: 10 km, menn

Oberstdorf, Tyskland

TV3

Hoppuka Menn, kvalifisering, Innsbruck

Innsbruck, Østerrike

TV 2 Direkte

Tour de Ski: 10 km, kvinner

Oberstdorf, Tyskland

TV3

Tour de Ski: 20 km jaktstart, menn

Oberstdorf, Tyskland

TV3

Slalåm, 1. omgang, kvinner

Zagreb, Kroatia

TV3

Hoppuka: Menn, konkurranse, Innsbruck

Innsbruck, Østerrike

TV 2 Direkte

Tour de Ski: 20 km jaktstart, kvinner

Oberstdorf, Tyskland

TV3

Slalåm, 1. omgang, menn

Garmicsch Partenkirchen, Tyskland

TV3

Slalåm, 2. omgang, kvinner

Zagreb, Kroatia

TV3

Slalåm, 2. omgang, menn

Garmisch Partenkirchen, Tyskland

TV3

Skiskyting, sprint, kvinner

Pokljuka, Slovenia

NRK TV

Slalåm, 1. omgang, kvinner

Zagreb, Kroatia

TV3

Hoppuka: Menn, kvalifisering, Bischofshofen

Bischofshofen, Østerrike

TV 2 Direkte

Slalåm, 2. omgang, kvinner

Zagreb, Kroatia

TV3

Tour de Ski: sprintprolog, kvinner og menn

Val di Fiemme, Italia

TV3

Tour de Ski: sprintfinaler, kvinner og menn

Val di Fiemme, Italia

TV3

Kombinert, mikskonkurranse, hopp

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Skiskyting, sprint, menn

Pokljuka, Slovenia

NRK TV

Kombinert, mikskonkurranse, langrenn

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Hoppuka: Menn, konkurranse, Bischofshofen

Bischofshofen, Østerrike

TV 2 Direkte

Hopp, kvinner, konkurranse

Sapporo, Japan

TV3

Storslalåm, 1. omgang, kvinner

Kranjska Gora, Slovenia

TV3

Storslalåm, 1. omgang, menn

Adelboden, Sveits

TV3

Skiskyting, jaktstart, kvinner

Pokljuka, Slovenia

NRK TV

Tour de Ski: 15 km fellesstart, kvinner

Val di Fiemme, Italia

TV3

Storslalåm, 2. omgang, menn

Adelboden, Sveits

TV3

Kombinert, fellesstart, kvinner

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Tour de Ski, 15 km fellesstart, menn

Val di Fiemme, Italia

TV3

Storslalåm, 2. omgang, menn

Adelboden, Sveits

TV3

Kombinert, fellesstart, menn

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Skiskyting, jaktstart, menn

Pokljuka, Slovenia

NRK TV

Kombinert, hopp, kvinner

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Kombinert, hopp, menn

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Hopp, NM, storbakke

Rena, Norge

NRK TV

Hopp, kvinner, konkurranse

Sapporo, Japan

TV3

Kombinert, hopp, menn

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Storslalåm, 1. omgang, kvinner

Kranjska Gora, Slovenia

TV3

Kombinert, hopp, kvinner

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Slalåm, 2. omgang, menn

Adelboden, Sveits

TV3

Tour de Ski: finale, slalåmbakken opp, kvinner

Val di Fiemme, Italia

TV3

Skiskyting, parstafett

Pokljuka, Slovenia

NRK TV

Slalåm, 2. omgang, kvinner

Kranjska Gora, Slovenia

TV3

Tour de Ski: finale, slalåmbakken opp, menn

Val di Fiemme, Italia

TV3

Kombinert, langrenn, kvinner

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Storslalåm, 2. omgang, menn

Adelboden, Sveits

TV3

Kombinert, langrenn, menn

Harrachov, Tsjekkia

TV3

Skiskyting, blandet stafett

Pokljuka, Slovenia

TV3